Agroturystyka na Kaszubach a turystyka wiejska

Rekreacja w gospodarstwie/rancho odnosi się do działalności prowadzonej na prywatnych gruntach rolnych, która może obejmować polowanie na opłaty i rybołówstwo, noclegi, zajęcia edukacyjne itp. Ta kategoria turystyki jest podzbiorem większego przemysłu znanego jako agroturystyka na Kaszubach.

Agroturystyka na Kaszubach to „przedsiębiorstwo handlowe w gospodarstwie rolnym, ranczo lub zakładzie rolniczym prowadzone dla przyjemności odwiedzających, które generuje dodatkowy dochód dla właściciela”. Przedsięwzięcia agroturystyczne i przyrodniczo-turystyczne mogą obejmować: Rekreacja na świeżym powietrzu (wędkarstwo, polowanie, nauka przyrody, jazda konna). Doświadczenia edukacyjne (wycieczki po konserwach, lekcje gotowania lub degustacje wina). Rozrywka (dożynki lub tańce w stodole). Usługi hotelarskie (pobyty w gospodarstwie, wycieczki z przewodnikiem lub usługi wyposażenia). Sprzedaż bezpośrednia w gospodarstwie (operacje typu u-pick lub przydrożne stoiska).

Agroturystyka na Kaszubach jest podzbiorem większej branży zwanej turystyką wiejską, która obejmuje ośrodki wypoczynkowe, targi rolnicze, wycieczki rolnicze non-profit i inne firmy zajmujące się rekreacją i gościnnością, które przyciągają turystów na wieś. Turystyka wiejska różni się od agroturystyki na Kaszubach na dwa sposoby. Po pierwsze, przedsiębiorstwa agroturystyczne niekoniecznie powstają w gospodarstwie rolnym, ranczo lub zakładzie rolniczym, nie generują dodatkowego dochodu dla przedsiębiorstwa rolniczego.