Tartaki Gdynia – jak to działa?

Pierwszym etapem w tartaku w Gdyni jest okorowanie całych kłód. Większość tartaków używa maszyn do korowania, takich jak mechaniczne nożyce pierścieniowe lub bębny kambio. Niektóre młyny zamiast tego stosują miotacze strumieniowe. Odpady z kory są ważnym produktem ubocznym, dodającym wartość dla tartaku w Gdyni jako ściółka ogrodnicza lub paliwo do pieców tartacznych. Na tym etapie kłody są również wygniatane lub przecinane piłą tarczową na określone długości.

Wykrywanie metalu: badanie kłody pod kątem zanieczyszczenia metalem jest istotnym krokiem w zapobieganiu zniszczeniu brzeszczotów lub wysyłaniu odłamków przez młyn. Często gwoździe, szyldy lub drut ogrodzeniowy wbijają się w stojące drzewa i pokrywają je latami wzrostu. Wszelkie kłody zawierające metal przechodzą do drugiego badania. Jeśli metal można usunąć, cała kłoda trafia z powrotem na linię produkcyjną. Jeśli nie, jest ratowany w małych sekcjach.

Merchandising: jest to krytyczny krok w nowoczesnych skomputeryzowanych operacjach tartacznych. Skanowanie laserowe lub podgląd przez kamerę szacuje surową kłodę dla maksymalnej wartości cięcia. Informacje te określają, jakie rozmiary drewna, tarcicy wymiarowej i desek mogą pochodzić z określonego kłody. Merchandising obejmuje nie tylko długość i obwód kłody. Ocenia każdy dziennik pod kątem warunków rynkowych i zleceń stałych.

Cięcie head rigu: Można powiedzieć, że head rig jest sercem tartaku. Gotowe kłody są mocowane w miejscu takim jak tartaki Gdynia na przenośniku i podawane do piły czołowej. W niektórych tartakach przenośnik jest nieruchomym wózkiem, a głowica przesuwa ostrza wzdłuż kłody. Inne tartaki Gdynia mają stałe zestawy głowic. Przenoszą kłodę na przenośniku mobilnym. Bez względu na system, większość nowoczesnych tartaków używa w swoich głowicach pił taśmowych. Niektóre zaawansowane przypony mogą podążać za naturalną krzywizną kłody, zapewniając maksymalne wychwytywanie drewna. Kantowanie: głowica tnie kłodę na części zwane kantami. Pierwsza lub pierwotna awaria nazywana jest najlepszą twarzą otwierającą (BOF). Ustawia to płaską powierzchnię do wyrównania pracy dla drugorzędnych kantów, które zamieniają się w szorstkie rozmiary gotowych produktów z drewna. Odcinki lub płyty odpadowe z kantówek są poddawane recyklingowi na wióry, pelety lub ściółkę. Odradzanie: duże wycięte kantówki z head rigu przechodzą do wtórnego procesu zwanego resawing. W tym przypadku wiele pił taśmowych redukuje przechyłki do mniejszych rozmiarów zgodnie z zaleceniami handlowymi. Piły są dostępne w wielu profilach, w tym pasmach pionowych i poziomych, podwójnych lub poczwórnych pasmach, zespołach kołowych, zespołach podwójnych arbor, rozdzielaczach środkowych pasm, paskach pasmowych i tak dalej.

Obrzeża i przycinanie: przechodząc w procesie tartaku, znajdziesz etapy obrzeża i przycinania. Tutaj drewno, deski i tarcica wymiarowa są przycinane, aby pasowały do ​​szorstkiego rozmiaru. Następnie produkty trafiają do trymera, gdzie są przycinane na określone długości.

Wszystkie produkty drzewne wychodzące z tartaku są klasyfikowane w procesie kontroli jakości. Zapewnia to rozdzielanie kawałków drewna na podobne partie. Każde drewno trafiające do tartaku jest uważane za „zielone” lub o wysokiej naturalnej wilgotności. Po klasyfikacji produkty są suszone na powietrzu lub umieszczane w piecach do wymuszonego suszenia. Struganie to ostatni etap tartaku przed pakowaniem i wysyłką. Strugarki nadają produktom ostateczny rozmiar i wygląd. Po struganiu tarcica jest oznaczana pieczęcią gotowej klasy i gotowa do wprowadzenia na rynek.